Jak ukryć swoje emocje?

Czy ukrywanie emocji to cenna umiejętność? Okazuje się, że w naszym codziennym życiu wszyscy będziemy do pewnego stopnia właśnie tak się zachowywać. W pewnym sensie na tym będzie polegać model życia społecznego. Nikt przecież tak naprawdę nie jest do końca i maksymalnie szczery z inną osobą, ponieważ skończyłoby się to tym, że wychodząc z domu wówczas, gdy mamy gorszy dzień, do nikogo byśmy nie powiedzieli na przykład „dzień dobry”. Możliwe, że przeżywamy jakiś dramat albo po prostu mamy gorsze chwile i na pewno nie jest to czas dla nas dobry.

Jednocześnie jednak pewne przyzwyczajenia pozwalają nam na to, aby właśnie ukryć emocje, a nawet się uśmiechnąć, gdy nie mamy na to ochoty. Powody, dla których mamy gorszy humor mogą być najróżniejsze. Możliwe, że z kimś się pokłóciliśmy albo nie idzie nam gra w. Ważne, aby kontrolować do pewnego stopnia psychikę. W 100% nie jest to możliwe, ale pewne opanowanie naszej mimiki i skuteczne tłumienie emocji może nam się przydać zarówno w sferze osobistej jak też zawodowej. Wystarczy przecież tylko wymienić rozmowy w pracy z szefem albo staranie się o nową posadę, czy może chęć dobrej prezentacji w przestrzeni towarzyskiej.

Blokada emocji jest możliwa

Każdy z nas na pewno przynajmniej raz znalazł się w jakiejś ekstremalnej sytuacji w naszym życiu i wówczas dały znać o sobie emocje. Może to być ogromny wybuch złości, a nawet agresja fizyczna. Potem gdy wspominamy takie niezbyt przyjemne chwile, to chcielibyśmy o nich zapomnieć i bardzo często jest nam po prostu wstyd. Powody takiego zachowania mogą być różnorodne. Dużo będzie zależało od naszego usposobienia, a więc od tego, w jakich warunkach się wychowaliśmy oraz jakie mamy predyspozycje psychiczne. Bardzo często też analizuje się takie kwestie w kontekście genetycznym. 

W innych okolicznościach powodem może być sytuacja, w jakiej się akurat znaleźliśmy. Możliwe, że musimy akurat z różnych powodów egzystować w takim, a nie innym otoczeniu, gdzie stresorów jest cała masa i wtedy całkiem normalną, a nawet zdrową reakcją jest to, że wpadamy w złość. Niemniej jednak zawsze chcemy kontrolować nasze emocje. Jak, więc możemy to zrobić? Najprościej po prostu je stłumić. 

Jak zwracają uwagę psychologowie, powinniśmy znać techniki, które pozwolą nam nie dopuszczać do krytycznych sytuacji. Wówczas, więc gdy zauważamy, że zaczynają w nas się już tlić negatywne uczucia, to wówczas będziemy wiedzieli jak działać.

Metody na tłumienie emocji

Psychologowie mówią o tym, że jest cała masa bardzo skutecznych tłumików, które pozwalają nam oddalić od siebie negatywne emocje. Najprostszą metodą jest po prostu zamknięcie oczu i policzenie do 10. Warto też wziąć 10 głębokich oddechów. W tym przypadku chodzi o dotlenienie mózgu, co jak zauważymy, będzie oddziaływać na nas i to bardzo intensywnie. Zachodzą wtedy w naszym organizmie po prostu procesy, które pozwalają nam przynajmniej trochę się uspokoić. Dla innych osób mogą to być praktyki religijne, a nawet seks. Oczywiście mogą to być także zajęcia zawodowe albo gotowanie, czy też może pielenie ogródka. Doskonale też będzie się sprawdzać sport.

Nie bez powodu coraz więcej osób jeździ na rowerze albo pływa, czy też uprawia jogging. To w kontekście wspomnianego dotlenienia jest rzeczywiście złoty środek. Doskonale o tym, wiedzą wszyscy biegacze, którzy jeszcze dodatkowo polecają odpowiednią dietę. Po długim treningu warto spożyć na przykład makaron z serem, który wygeneruje w naszym organizmie dodatkowo endorfiny. Uspokojenie mamy gwarantowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.