MRI prywatnie

Zalety, wskazania i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często stosowanym w diagnostyce. Umożliwia analizę całego ciała czy też jego określonej części w odniesieniu do zapalenia, urazu albo procesów nowotworowych. Badany w trakcie badania leży nieruchomo w ciasnym tunelu maszyny. Kiedy wypada zrobić badanie, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, dodatkowo także rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie powyższe badania posiadają ogrom zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając możliwości na prawidłową rozpoznanie a później odpowiednie terapie.
Kolosalnym pozytywem badania MRI może być uzyskanie dokładnych zdjęć z racji między innymi wykorzystania kontrastów i obserwacji organizmu pod kilkoma wymiarami. Nowoczesne maszyny pozwalają zbadać całe ciało, ale również jego konkretne organy. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Tak wielonarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu zmian rakowych, guzów ale również analizie rozległych obrażeń, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Obok mnóstwa przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda posiada także wady. Przede wszystkim jest to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, chory musi leżeć w jego trakcie spokojnie co utrudnia przeprowadzenie badania dynamicznego bardzo istotnego przy schorzeniach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce do dziś oczekuje się zbyt długo. Szybciej dostępne są RTG bądź ultrasonografia. Istnieje opcja wykonania rezonansu odpłatnie, cena jednak to przeważnie kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, aczkolwiek wyłączeni z badania są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są wszelkie uczulenia.

Wskazania do rezonansu

Po wykorzystaniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do wstępnej diagnozy, kieruje chorego na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, brzucha czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem bywa wykrywanie chorób układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa istotny w wykrywaniu schorzeń całego organizmu. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu ankiety.
Na samo badanie warto zgłosić się w nie krępującym ubraniu bez metalowych elementów, nie posiadać kluczy, kosztowności, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, okazać dokument tożsamości, wynik poziomu kreatyniny (w przypadku zastosowania kontrastu), przyjść na rezonans magnetyczny warszawa bez posiłku, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie ma potrzeby rezygnacji stale przyjmowanych leków.

Jak działa MRI?

W trakcie badania chory przebywa w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, następnie emituje fale radiowe które po trasie uderzają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje dane o budowie organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Większe ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony pacjenta, ale w nagrodę pokazuje pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez limitów, jedynie nieść może niebezieczeństwo dla chorych z rozrusznikiem serca czy innymi metalowymi elementami w organizmie, te stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Stąd strasznie ważny jest wywiad i przekazywanie szczerych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem czy zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *