PS5 vs Xbox – analiza technologiczna konsol nowej generacji

 

Przed zakupem każdego sprzętu elektronicznego warto spędzić wiele czasu na tzw. researchu. Ostatecznie może się bowiem okazać, że wcale tego sprzętu nie potrzebujecie w waszym domu i będzie on zbierał kurz. Skoro już o kurzu mowa, nie zapominajcie o jednorękich bandytach takich jak na przykład gry sloty darmowe online. Klasyczne sloty mają swój urok i na pewno warto zagrać w kilka z nich za darmo!

Zwolennicy konsol na przykład bardzo często zastanawiają się, czy nie warto zaczekać pół roku na premierę kolejnego modelu, który wiązać się oczywiście będzie z nowymi grami. Takie rozumowanie jak najbardziej ma swoje uzasadnienie, ponieważ z reguły gry kompatybilne są ze starszymi wersjami i gracze nie mogą zagrać w gry przeznaczone na ps5 na konsoli ps4. 

Trzeba więc poważnie zastanowić się nie tylko nad zakupem najnowszej wersji konsoli. Konieczne jest także przemyślenie, czy warto kupić PS5, czy lepiej zainwestować swoje pieniądze w nowego Xboxa.

 

  • Co różni PS5 i Xboxa?

 

Najłatwiej podjąć decyzję na podstawie różnic pomiędzy tymi konsolami. Specjalnie dla was przygotowaliśmy więc krótką listę, która na pewno pomoże wam w dokonaniu właściwej decyzji:

  • Xbox w wersji X, czyli najdroższej i zarazem najlepszej pozwala wam na skorzystanie z mocy obliczeniowej aż 12 teraflopów. PS5 wypada w tej konkurencji znacznie gorzej, ponieważ gwarantuje jedynie 10,28 teraflopa. 
  • Skoro już jesteśmy przy aspektach związanych z mocą obliczeniową, na pewno zastanawia was również to, czy będziecie mogli korzystać z wysokiej rozdzielczości w grach zaprojektowanych na te konsole. Liderem w tej kwestii ponownie jest Xbox X, ponieważ nie tylko gwarantuje wam rozdzielczość 8k, ale również pozwala na grę w 4k z prędkością 120 klatek na sekundę! PS5 w tej konkurencji wypada nieco słabiej, ponieważ pomimo możliwości uruchomienia gier w 8k gwarantuje jedynie 60 klatek na sekundę w rozdzielczości 4k.
  • Różnica w rozdzielczości i klatkach na sekundę wynika z procesora graficznego. Xbox dysponuje bardziej zaawansowaną grafiką AMD RDNA 2 z 52 jednostkami obliczeniowymi o taktowaniu 1,82 GHz. PS5 wypada nieco słabiej, ponieważ pomimo posiadania tego samego układu graficznego, ma w sobie tylko 36 jednostek obliczeniowych (co prawda o nieco wyższym taktowaniu 2,23 GHz, ale nie ma to niestety tak dużego wpływu na wydajność).
  • Xbox ma również lepszy procesor AMD Zen 2, który posiada tyle samo rdzeni i wątków (8 i 16) co PS5. Z tą jednak różnicą, że każdy rdzeń procesora w Xboxie ma taktowanie o 0,3 GHz większe od swojego odpowiednika w PS5 (PS 5 dysponuje procesorem o taktowaniu 3,5 GHz, a Xbox 3,8 GHz).
  • Zasadnicza różnica dotyczy również pojemności dysku. W tej konkurencji również wygrywa Xbox ze swoim 1 TB pamięci. PS5 zostaje z tyłu z jedynie 825 gigabajtami.
  • Jeżeli tak duża ilość pamięci wam nie wystarczy, możecie dodać więcej miejsca swojej konsolowej stacji poprzez zamontowanie dodatkowego dysku NVMe (w przypadku PS5) lub karty pamięci (w przypadku Xboxa).

Jak widać, w prawie każdej konkurencji Xbox z serii X wygrywa z konsolą PS5. Musicie jednak pamiętać, że czasami wydajność konsoli to nie wszystko, liczą się również gry, w jakie będziecie mogli zagrać na tych konsolach. Nawet najszybsza konsola na świecie pozostaje bezużyteczna, jeżeli nie możecie w niej zagrać w ciekawe gry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *