Ten jeden dzień

Ten jeden dzień

Walentynki niesprawiedliwie uważane są za wymysł kultury masowej.

Święty Walenty, od którego pochodzi nazwa tego wydarzenia, został ogłoszony patronem zakochanych już w XV wieku!

Legenda głosi, iż mężczyźni z cesarstwa rzymskiego nie chcieli wstępować do wojska. Cesarz snuł domysły, że powodem takiego postępowania jest zapewne ich niechęć do opuszczania swoich narzeczonych i żon. Z tej przyczyny odwołał wszystkie planowane zaręczyny i śluby. Był jednak kapłan Walenty, który postanowił udzielać potajemnych ślubów. Niestety został jednak przyłapany i skazany za to na śmierć. Przebywając w więzieniu, zaprzyjaźnił się z córką strażnika, której przed śmiercią zostawił podpisany liść w kształcie serca. Zginął 14 lutego 269 lub 270 r.

Z czasem święto zakochanych zaczęto kojarzyć z innym świętym męczennikiem noszącym to samo imię. W 197 r. został on biskupem miasta Terni w Umbrii. Jako pierwszy pobłogosławił związek małżeński między poganinem i chrześcijanką. Ponieważ nie chciał przestać nawracać pogan, zginął w 273 r.,. Na jego srebrnym relikwiarzu znajduje się napis: „Święty Walenty, patron miłości”.

KARTKA WALENTYNKOWA

Co podarować sympatii? Przeglądanie stron internetowych w poszukiwaniu wierszyków raczej nie jest oryginalnym pomysłem. Być może zaskoczymy swoją sympatię, jeśli poszukamy aforyzmów lub poezji poświęconych tematyce miłosnej. Walentynkę można wysyłać osobie, z którą jesteśmy w związku, ale również przyjaciołom w dowód sympatii. Nie zapominajmy, że liczy się nie tylko niebanalna treść ale równie ważny jest sam wygląd kartki walentynkowej. Można wybrać gotową walentynkę albo wykonać ją samodzielnie. Do własnoręcznego wykonania walentynki przyda się: arkusz sztywnego papieru, najlepiej kolorowego, np.: czerwony, różowy; pisaki, klej, nożyczki i odrobina własnej inwencji. Z pewnością każdy doceni kartkę, która została wykonana osobiście.

KARTKA-NIESPODZIANKA

Warto skorzystać również z oferty, jaką przygotowała na tę okazję Poczta Polska. Za jej pośrednictwem możesz wystać internetową walentynkę. NeoKartka.pl to nowa usługa, która umożliwia wysłanie z Internetu kartki, którą Poczta wydrukuje i dostarczy pod wskazany adres. Klienci serwisu NeoKartka.pl mogą wybrać jeden z 16 walentynkowych motywów, wypisać życzenia lub użyć gotowego szablonu.

POCZĄTKI ŚWIĘTA ZAKOCHANYCH

No właśnie, skąd pochodzi to święto? Święto to wywodzi się z obyczajów pogańskich, tzw. luperkaliów, festynu ku czci boga płodności. W przeddzień obchodów, czyli 14 lutego, odbywała się miłosna loteria, która polegała na tym, że imiona dziewcząt zapisywano na skrawkach papieru, które następnie losowali chłopcy. Choć był to zwyczaj symbolicznego łączenia się w pary, to czasami udawało się w ten sposób stworzyć wieloletnie związki.

W średniowieczu natomiast wiele osób pasjonowało się żywotami świętych. To wtedy Walenty zyskał popularność, a do jego relikwii zaczęło pielgrzymować wiele osób. W XVI wieku został utrwalony zwyczaj wysyłania liścików do ukochanych, w XIX w. walentynki były uznawane za najbardziej romantyczny sposób wyznawania uczuć. W 1800 roku pewna Amerykanka Esther Howland zapoczątkowała tradycję wysyłania gotowych kartek Walentynkowych.

Walentynki należy traktować jako dzień, w którym w szczególny sposób możemy okazać uczucia do bliskich nam osób. Przecież każdy ucieszy się z paru miłych słów napisanych na kartce walentynkowej.

WALENTYNKOWY SAVOIR-VIVRE

Pamiętaj, żeby upewnić się, czy osoba, której chcesz podarować kartkę, nie ma nic przeciwko takim obyczajom. Druga ważna sprawa, na którą warto zwrócić uwagę, to taka, że jeśli adresat lub adresatka kartki walentynkowej jest w stałym związku, to może to być powodem konfliktów i nieporozumień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.