Wątroba… protestuje

Wątroba… protestuje

Wątroba jest narządem pełniącym w organizmie człowieka bardzo ważne funkcje: metabolizuje węglowodany i aminokwasy, magazynuje żelazo i witaminy, neutralizuje toksyny takie jak alkohol, leki i tym samym oczyszcza organizm, bierze udział w trawieniu – wytwarza żółć.

Ze względu na pełnioną funkcję narażona jest na uszkodzenia powodowane przez: zatrucia, alkohol, leki, pasożyty, infekcje wirusowe (WZW typu A, B, G) i bakteryjne.

Jest to narząd bardzo wytrzymały, który sam z sobie nie boli. Nadwyrężony – powiększa się i powoduje ucisk na inne narządy. Każde niepokojące objawy ze strony wątroby należy skonsultować z lekarzem. Mogą one bowiem stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Przeciążenie wątroby następuje najczęściej wtedy, kiedy jemy zbyt dużo, szczególnie tłustych, ciężkostrawnych potraw często spożywamy alkohol lub zażywamy dużo leków. Pojawia się wtedy uczucie ucisku, wzdęcia i zgaga.

Aby usprawnić funkcje trawienne należy wspomagać się lekami ziołowymi, które działają żółciotwórczo i żółciopędnie. Przykładem są tabletki Raphacholin C, Boldaloin czy krople Cholesol, Artecholin, Solaren. Poprawią one trawienie i szybko przyniosą ulgę.

Jeżeli leki zażywamy przewlekle, często mamy okazję spożywać alkohol lub nasza wątroba uszkodzona jest przez wirusy (przechodziliśmy żółtaczkę lub jesteśmy nosicielami wirusa typu B lub C) należy regularnie przyjmować preparaty regenerujące wątrobę. Przykładami są leki zawierające fosfolipidy z nasion soi (Essentiale Forte), asparaginian L-ornityny (Hepatil) lub wyciąg z ostropestu plamistego (Sylimarol). Leki te regenerują komórki wątroby i usprawniają jej funkcje.

Dbajmy -więc o naszą wątrobę, bo zdrowa sprawi, że nasze samopoczucie zawsze będzie bardzo dobre. Zadbajmy o nią szczególnie przed świętami, które będą okazją do zjedzenia tradycyjnych pyszności w czasami zbyt dużych ilościach. Na kilka tygodni przed świętami bierzmy regularnie chociażby Sylimarol. Zaopatrzmy się też w leki żółciopędne, które przydadzą się na pewno jeśli jednak przesadzimy przy świątecznym stole

Dodaj komentarz