Żywe płot inaczej żywopłot

Żywe płot inaczej żywopłot

Żywopłoty zazwyczaj pełnią rolę ogrodzenia, lecz częstokroć służą dodatkowo za dekorację. Zwykle takie płoty sadzi się w słonecznych położeniach, gdzie migiem rosną i mocno się zagęszczają. Bez liku uroku mają też takie żywe ogrodzenia, jakie wiodą przez osłonięte zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczystą gdzieniegdzie gmatwaniną witek bądź kwiatami tworzą przyciągające spojrzenie obrazki,a ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia iż nawet mały spacer w pobliżu takiego ogrodzenia wycisza i odpręża.
Projektując ogrodzenie z żywopłotu, należy uwzględnić funkcję takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, oraz nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnację. Żywe płoty o normalnym pokroju „same” rosną, częstokroć również ekspansywnie kwitną, lecz potrzebują również wiele miejsca. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane żywe płoty zdołają być nadzwyczaj smukłe, jednak należy je regularnie wycinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na ogrodzenie. Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie konstruuje się na długi okres czasu, nieraz nawet na pokolenia.

Zwykle zadowalający jest żywy płot o wielkości 1,5m. Na takie płot w cienie nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
• ma mało wymagań,
• odpowiednio wytrzymuje suszę,
• w mgnieniu oka rośnie,
• cyklicznie podcinany schludnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
• w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek komponuje nieprzenikniony dla wzroku płot,
• jest tani.
Ligustr można zastąpić irgą lśniącą-jesienią świetnie się przebarwia na różne kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.
Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące płoty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie ogrodzenie czarną porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony widocznej, i część konaru pozostawić nieprzyciętych, by owocowały.

Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe płot stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulicę. Aby wykonać taki płot rośliny sadzimy dookoła granic posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny” będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy by nasze żywe płot było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, że gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie trudne. Ogrodzenia pcv Poznań

Nic właściwie nie uwydatni linii trawnika względnie rabaty jak małe żywe ogrodzenie. W cieniu, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty nie zawsze chcą wzrastać w wskazanych miejscach, niewysokie krzewy umieją utrzymać naturalne bogactwo w ryzach lub zasłonią gołe placki ziemi. Ładnie ukształtowany miniaturowy żywopłot już sam notabene wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosną jedynie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego pąki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, jakich się już nie redukuje), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych kącikach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je małe jabłuszka, które można wykorzystać na przetwory.
Niskie lub wysokie zielone ogrodzenia można uzyskać z gatunków iglastych. Na nieszczęście, krzewy z tej grupy są o wiele droższe niż odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej znosi miejsce zacienione cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta a także trzeba go redukować, pomimo tego jego odmianę Fastigiata jest dozwolone puścić bez pomocy. Będzie szybko dojrzewałaby oraz wstrzyma mający kształt kolumny postać.

Jeżeli wasz zaułek istnieje bardzo lucyper, powinno się niekompetentny częstokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektórego z cienioznośnych modeli mają metamorfozie o jasnych bądź różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr szablonowy Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są najbardziej widome w słońcu, aliści nawet w śladzie korona drzewa ostają dość jasne, niejako oświetlone promieniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.